Zakup samochodu używanego, co warto wiedzieć przed kupnem?

Zakup samochodu używanego, co warto wiedzieć przed kupnem?

 

Planujesz zakup samochodu używanego, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę? To nic! Wielu nabywców samochodów stoi przed tym samym problemem, a jednak rynek samochodów używanych od lat stoi bardzo wysoko. Co zrobić, żeby się nie naciąć na złom? Oto kilka wskazówek, co warto wiedzieć przed kupnem.

Określ jakie parametry ma mieć samochód.

Pierwszy, a zarazem najważniejszy krok przed kupnem samochodu używanego, to określenie tego, co powinien posiadać. Należy wybrać typ – czy ma być to krótki hatchback, czy kombi, a może VAN? Kolejne kryteria to skrzynia biegów, napęd, pojemność silnika, moc, rocznik, cena oraz marka samochodu. Mniej istotne jest już wyposażenie, czy kolor samochodu, ponieważ można znaleźć uboższą wersję samochodu, za to w korzystnej cenie i z niskim przebiegiem, który gwarantuje dłuższą eksploatację.

Dokładnie czytaj ogłoszenia.

Największym zbiorem ogłoszeń z samochodami z drugiej ręki jest Internet. Łatwość dostępu, a także nieograniczona ilość stron z ogłoszeniami sprawia, że jest to najpopularniejszy kanał sprzedaży. Jest to pierwszy krok do znalezienia idealnego samochodu dla siebie. Ważne, aby na stronie była podana cena, rocznik samochodu, przebieg, pojemność silnika, informacja o wypadkowości, wyposażenie a także nr VIN. Konieczne są również dane kontaktowe sprzedawcy samochodu oraz zdjęcia – możliwie jak najbardziej szczegółowe. Najlepiej jest unikać ogłoszeń, w których informacje są niekompletne, nie ma zdjęć czy cena jest podejrzanie zaniżona. W takich przypadkach często można zostać ofiarą oszustów.

Sprawdź historię samochodu.

Od 2015 roku można samodzielnie sprawdzić historię samochodu. Na stronie www.historiapojazdu.gov można to zrobić całkowicie za darmo. Dane, które należy wprowadzić to numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji oraz numer VIN. Informacje, które można uzyskać to dane techniczne pojazdu (np. moc, pojemność), badania techniczne, informacje o ubezpieczeniu OC, ilość właścicieli oraz przebieg. Są również inne strony, gdzie dodatkowo za opłatą można sprawdzić historię szkód wraz z jej wartością.

To tylko kilka wskazówek, co wiedzieć przed kupnem samochodu używanego, a wykorzystanie ich pomoże Ci w wyborze pojazdu dla siebie i zabezpieczy Cię przed nieuczciwymi handlarzami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *