Oznaczenia na oponach, jak je rozczytać? Co oznaczają?

Opony sprzedawane w Europie są znormalizowane, to znaczy, że muszą spełniać określone wymogi opisane w  odpowiednich przepisach. Dotyczy to również oznaczeń na oponach, które są umieszczone na ich bocznej ściance. Zawarte są tam najważniejsze parametry, informacje o rozmiarze, szerokości, a także nazwa producenta. Pomoże to kierowcom dobrać odpowiednią oponę, do samochodu i zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Podstawowe oznaczenia na oponach – o czym mówią

Zazwyczaj największy napis na oponie to nazwa producenta, a także model, czyli nazwa handlowa. Dla użytkownika najważniejszy jest jednak jej rozmiar. Zapisany jest w następującym formacie, na przykład: 215/55 R16, gdzie pierwsza liczba wyraża szerokość opony, podaną w milimetrach. Druga, w tym przypadku „55” oznacza profil, inaczej mówiąc procentowy stosunek  wysokości do szerokości .

Kolejny symbol w tym oznaczeniu na oponie – litera R mówi o wewnętrznej konstrukcji, a konkretnie o jej budowie radialnej. Włókna tworzące jej korpus ułożone są w poprzek. Ostatnia cyfra w zapisie oznacza szerokość felgi i zwykle podawana jest w calach. Wszystkie te parametry używanej opony powinny być zgodne z zaleceniami producenta samochodu, pozwoli to uniknąć jej uszkodzenia.

Pozostałe oznaczenia na oponach – co znaczą

To na jaki sezon przeznaczona jest dana opona oznaczone jest przy pomocy liter lub znaków graficznych. Ogumienie może być zimowe, letnie lub wielosezonowe. Popularnie zwane „zimówki” posiadają symbol w postaci szczytu górskiego ze śnieżynką, lub litery M+S, albo też 3PMFS. Całoroczne opony mają napis „all season” lub grafikę obrazującą cztery pory roku. Natomiast letnie oznaczone są chmurką albo słoneczkiem.

Kolejnym oznaczeniem na oponie jest tak zwany indeks nośności, mówiący o możliwym jej obciążeniu. Następnie, przy pomocy litery zakodowana jest największa dopuszczalna prędkość, przy maksymalnym załadowaniu samochodu. Na niektórych oponach oznaczony jest też kierunek jazdy, przy pomocy symbolu – strzałki. Przy montażu należy ściśle go przestrzegać.

Oznaczenia na oponach a bezpieczeństwo

Informacje o tym jaka opona jest odpowiednia do danego pojazdu znajdują się zwykle na słupku z lewej strony, albo też na progu drzwi, a najpewniej w instrukcji. W  doborze ogumienia należy przestrzegać  zaleceń producenta aby uniknąć jego zniszczenia i ewentualnych  przykrych zdarzeń. Pozwoli to cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *