Opony zimowe i letnie – Poradnik, jak wybrać dobre opony do samochodu

Będąc właścicielem auta, czasem warto zwrócić uwagę na przeróżne czynniki, które związane są z jego użytkowaniem. Elementem należących do tych ważniejszych są oczywiście opony, które odpowiadają za tak istotne zachowanie samochodu na drodze. Na co więc należy zwrócić uwagę przed zakupem opon na zimę, czy lato, tak aby potem ich użytkowanie nie było problematyczne?

Klasa opony jest ważna

Modele opon, które są dostępne na rynku, można tak właściwie podzielić na trzy segmenty. Podziałem umownym, którego nie trzeba się trzymać bardzo ściśle, jest przynależność klasy do danej marki. Oznacza to, że topowe marki opon zaliczane są do grupy premium. Do tego segmentu można zaliczyć takie marki jak Continental, Bridgestone, Pirelli, czy Goodyear. Są one oczywiście najnowsze technologicznie i najdroższe.

Klasa średnia ma w swojej ofercie takie marki jak Firestone, Kleber, YokohamaBF GoodrichHankook oraz Uniroyal. Są takim kompromisem pomiędzy ceną a parametrami. Ich charakterystyczną cechą są dobre właściwości jezdne, ale niestety nie we wszystkich warunkach.

Opony z ostatniej grupy należą do tzw. segmentu budżetowego, czy też ekonomicznego. Ich w wielu przypadkach najgorsze parametry nie oznaczają, że automatycznie będą stwarzały niebezpieczeństwo na drodze. Najczęściej opony tego typu wykonane są starszymi wyznacznikami technologicznymi, które w przeszłości były widziane u droższych modeli.

Rozmiar jednak ma znaczenie

Rozmiar jest chyba najważniejszym z parametrów, które należy rozpatrzeć przed szukaniem opon do auta. Będąc właścicielem samochodu z drugiej ręki, należy sprawdzić, jaki rozmiar opon producent ujawnia jako homologowany.

Poruszając się jednak w granicach dopuszczalnych przez producenta, wybór nieco szerszej opony bądź też węższej może stworzyć pewne oszczędności. Warto wtedy podkreślić to, że opona o odmiennym rozmiarze może być dostępna z innym kształtem bieżnika, czy też indeksem prędkości.

Dwie czy cztery?

W Polskim prawie dopuszczalne jest posiadanie 2 rodzajów opon w aucie, jednak tylko wtedy, kiedy na jednej osi znajdą się opony identyczne. Takim wyjątkiem są oczywiście samochody z napędem na cztery koła. Zaleca się w takim przypadku wymianę wszystkich opon, żeby możliwe problemy z przenoszeniem napędu nie miały miejsca. Ów awarie często są bardzo kosztowne, dlatego kupno identycznych opon na dwie osie wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *