Limity prędkości w Polsce – Wysokości mandatów za przekroczenie prędkości

Limity prędkości na Polskich drogach

   Na autostradzie, czyli drodze szybkiego ruchu można poruszać się z dużą prędkością, jednak i tak występują ograniczenia dla poszczególnych typów pojazdów. Motocykle, pojazdy osobowe oraz pojazdy dostawcze masa ich nie może przekraczać 3,5 tony i mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 140 km/h. Ciężarówki, autobusy, pojazdy z przyczepami i pojazdy dostawcze, które przekraczają, wagę 3,5 tony nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h, a autobusy 100 km/h.

Na drogach ekspresowych, które również są drogami szybkiego ruchu, lecz występują na nich wyższe ograniczenia prędkości w zależności od rodzaju drogi i rodzaju pojazdu. Na drodze ekspresowej z jedną jezdnią pojazdy osobowe, motocykle i auta dostawcze o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością maksymalnie 100 km/h, natomiast na drodze ekspresowej z dwoma jezdniami pojazdy mogą jechać z prędkością 120 km/h, ale jeśli chodzi o autobusy, ciężarówki, auta z przyczepami i cięższe pojazdy dostawcze zasada obowiązuje taka sama jak na autostradzie na drodze dwujezdniowej oraz jedno jezdniowej.

W terenie niezabudowanym limit prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów wynosi 70 km/h. Podobne limity dotyczą samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami mianowicie 50 i 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h w terenie niezabudowanym. W strefie zamieszkania, maksymalna prędkość, z którą mogą poruszać się pojazdy to 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Mandaty za przekroczenie prędkości

Liczba punktów karnych i wysokość mandatu zależy od przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

• Do 10 km/h – mandat wynosi 50 zł

• Od 11 do 20 km/h – 50 do 100 złotych oraz 2 punkty karne

• Od 21 do 30 km/h – 100 do 200 złotych i 4 punkty karne

• Od 31 do 40 km/h – 200 do 300 oraz 6 punktów karnych

• Od 41 do 50 km/h – 300 do 400 i 8 punktów karnych

•Od 51 km/h – od 400 do 500 i 10 punktów karnych (w terenie zabudowanym zostanie zabrane kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące)

Jest możliwość także odwołania się od mandatu, należy to zrobić w czasie 7 dni od wystawiania nam mandatu. Składa się go w formie pisemnej i dostarcza się go do sądu rejonowego. Wniosek powinien zawierać dane osobowe, numer mandatu oraz serie, opis całego zdarzenia oraz okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *