Jak wymienić żarówki w samochodzie? Samodzielna wymiana krok po kroku

Dobre oświetlenie to podstawa bezpiecznej podróży samochodem. Zapewne nie jeden kierowca spotkał się chociaż raz w życiu z sytuacją, w której to żarówka odmówiła posłuszeństwa. W takim wypadku oczywiście wskazana jest wizyta u mechanika w celu wymiany. Czy jednak za każdym razem trzeba tam się fatygować? Otóż nie, ponieważ wymianę żarówek można wykonać samodzielnie. Jak to więc wykonać samodzielną wymianę krok po kroku?

Samodzielna wymiana w zależności od rodzaju samochodu

Posiadacze starszych samochodów (do około 1998 rocznika) będą zaczynać wymianę żarówek w przednich lampach od otwarcia maski pojazdu. Nowsze modele samochodów mogą wymagać od swoich właścicieli demontażu obudowy filtra powietrza, pozbycia się akumulatora czy nawet wyjęcia z auta całych lamp. Część pojazdów pozwala na dostęp do lamp poprzez klapki w błotnikach. W takich przypadkach należy skręcić koła auta w lewo do oporu.

Najpierw demontaż wtyczki

Wymianę należy rozpocząć od odczepienia przeciwkurzowej osłony lampy. Następnym krokiem jest wypięcie wtyczki z kablami zasilającymi. Potem można przystąpić do wyciągnięcia samej części.

Wyciągnięcie żarówki z samochodu

Żarówka może być blokowana poprzez blaszane zatrzaski, w tym wypadku należy pociągnąć za nią by w jej miejsce wcisnąć nową sprawną żarówkę. Aby działała odpowiednio, nie może być zablokowana pod żadnym kątem. Przed wyruszeniem na ulice należy także sprawdzić jak skierowany jest strumień światła. Jeśli będzie w nieodpowiedniej pozycji może on oślepiać innych kierowców poruszających się po drodze. Nowa wmontowana żarówka musi znajdować się w odpowiedniej pozycji, ponieważ w innym wypadku zostanie ograniczona jej sprawność.

Wymiana żarówek samochodowych z tylnych lamp

W przypadku wymiany żarówek w tylnych lampach samochodu, pracę należy zacząć od zdemontowania tapicerki bagażnika mniej więcej na wysokości lamp. Następnie należy wypiąć wtyczkę z przewodami zasilającymi a następnie odpiąć także zatrzaski obudowy części bądź też wykręcić je pokrętłem. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do wkręcania nowych sprawnych części. Przy wymianie żarówek w tylnych lampach również należy pamiętać o tym aby znalazły się one w odpowiedniej pozycji, by nic nie ograniczało ich sprawności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *