Jak ograniczyć spalanie samochodu? Porady jak zmniejszyć zużycie paliwa

Posiadanie prywatnego samochodu nie należy do tanich przyjemności. Dlatego warto jak najbardziej ograniczyć koszty jego eksploatacji. Zamiast jednak zaniedbywać napraw, wymian opon czy wykonania przeglądu, warto zacząć od rzeczy najprostszej, czyli od oszczędnej jazdy. Chcesz wiedzieć, jak ograniczyć spalanie samochodu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

1. Hamuj silnikiem!

Pierwszym krokiem w stronę zmniejszenia użycia paliwa jest hamowanie silnikiem. Polega ono na wrzucaniu coraz niższych biegów w miarę zwalniania auta. Przy zmniejszaniu prędkości, wrzucamy niższy bieg, trzymając sprzęgło, dzięki czemu obroty silnika nie wzrastają. Jest to rozwiązanie niepaliwożerne, w przeciwieństwie do hamowania luzem. Można je również stosować na stromych zjazdach, jeśli nie chcemy, by nasz samochód za bardzo się rozpędził.

2. Przestrzegaj ograniczeń prędkości i nie szarżuj do świateł

Rozumiemy, że jazda z prędkością 50 kilometrów na godzinę przez miasto jest męcząca. Jednak naprawdę nie warto jechać szybciej. Duża część sygnalizatorów świetlnych dysponuje już inteligentnym monitoringiem. Jeśli kamery spostrzegą, że jakiś kierowca przekracza prędkość, automatycznie włączają czerwone światło, by zwolnić takiego delikwenta. W ten sposób spieszący się automobilista zamiast zyskać czas, traci go. Dodatkowo spalanie się zwiększa, gdyż trzeba od nowa rozpędzić samochód do większej prędkości. Warto zatem jechać wolniej, za to bez zatrzymywania. Większość sygnalizatorów jest specjalnie tak zaprogramowana, by umożliwiała przejazd na „zielonej fali” kierowcom, którzy jadą zgodnie z przepisami. Szczególnie dobrze widać to w godzinach nocnych i wczesnoporannych, gdy na drogach nie tworzą się jeszcze korki.

3. Wyłącz silnik, gdy stoisz w korku

Ten krok jest szczególnie ważny, gdyż pozwala na zredukowanie spalania do zera w momencie, gdy silnik może być wyłączony. Niestety mało kierowców bierze takie rozwiązanie pod uwagę, przez co zakorkowane ulice często duszą się w oparach spalin. Włączanie silnika podczas stania w korku jest zatem sposobem nie tylko na zmniejszenie spalania paliwa, ale także na ochronę środowiska.

Podane kroki są bardzo proste w zastosowaniu. Jeżeli tylko zastosujesz te porady, jak zmniejszyć zużycie paliwa, to na pewno uda Ci się zachować rocznie kilkaset złotych w kieszeni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *