Jak należy postępować w przypadku kolizji samochodu?

Mimo że mamy nadzieję, że kolizja bądź wypadek drogowy nigdy nie spotka Cię na drodze, dobrze jest dowiedzieć się, jak należy postępować w przypadku takich przykrych zdarzeń. Jako uczestnik ruchu drogowego musisz wiedzieć jak zachować się w takich sytuacjach. Poniżej chcemy przekazać Ci kilka ważnych informacji, których powinien być świadomy każdy kierowca.

Wypadek a kolizja ­– czym się różnią?

Zazwyczaj przyjmuje się, że kolizja drogowa ma miejsce wtedy, gdy podczas zderzenia nikt z uczestników ruchu drogowego nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Skutki kolizji nie utrzymują się dłużej niż 7 dni, a kierowcy ani piesi nie doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu. Należy zaznaczyć, że kolizja drogowa jest pojęciem potocznym i nie występuje w kodeksie.

Natomiast wypadek drogowy to sytuacja, która miała miejsce w ruchu lądowym i została spowodowana nieumyślnie z naruszeniem zasad ruchu drogowego. W przypadku wypadku drogowego może dojść do uszczerbku na zdrowiu bądź uszkodzenia ciała, które utrzymują się dłużej niż 7 dni. Po co właściwie rozróżnia się te dwa terminy?

Rozróżnienie kolizji i wypadku drogowego jest ważne ze względu na odpowiedzialność, którą ponosi sprawca. Kiedy dojdzie do kolizji, kierowcy mogą wyjaśnić sprawę miedzy sobą, jednak gdy na drodze wydarzy się wypadek, należy zawiadomić o nim policję.

Kolizja drogowa – jak postępować?

Jeśli już dojdzie do kolizji drogowej, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po pierwsze powinno się usunąć pojazd z jezdni tak, aby nie utrudniać przejazdu innym kierowcom. Następnie powinno się włączyć światła awaryjne oraz oznaczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Jeżeli sytuacja na drodze jest faktycznie kolizją i nikt nie ucierpiał na zdrowiu, nie trzeba wzywać pomocy medycznej. Pewnie zastanawiasz się, czy powinno się w takim przypadku wezwać policję?

Wszystko zależy od tego, czy kierowcy są w stanie dogadać się ze sobą polubownie, tak aby obie strony nie czuły się pokrzywdzone. Jeżeli nikt nie ucierpiał, a uczestnicy ruchu drogowego załatwili sprawę polubownie, nie jest konieczne wzywanie policji. W takim przypadku kierowcy po ustaleniu okoliczności zdarzenia oraz po stwierdzeniu braku obrażeń z obydwu stron mogą sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Takie oświadczenie stanowi podstawę do dalszych działań związanych z formalną likwidacją szkody.

Co zrobić z uszkodzonym pojazdem?

W przypadku zwykłych stłuczek, które zdarzają się na ulicach każdego dnia, samochód można łatwo naprawić często stosunkowo niskim kosztem. Osoby, które znają się na autach, mogą dokonać samodzielnie naprawy. Jeżeli nie chcesz robić tego na własną rękę, możesz udać się do zaufanego mechanika.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy samochodu nie da się już naprawić? Czasem również pojazd można doprowadzić do zadowalającego stanu, ale jego naprawa przekracza wartość samochodu. Zawsze w takich sytuacjach warto skonsultować się z ubezpieczalnią, aby rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na złomowanie auta.

Jeżeli już zrobisz sobie rachunek zysków i strat oraz okaże się, że musisz oddać auta na złomownie, warto wybrać auto skup w Warszawie. To miejsce, które skupuje wszystkie auta niezależnie od ich kondycji. Warto pamiętać, że pojazd oddany na złomowanie musi być w miarę kompletny. Istnieje zasada, że jego waga nie powinna być mniejsza niż 90% masy własnej auta, która określona jest dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Złomowanie aut w Warszawie jest miejscem, które zaoferuje Ci atrakcyjną ofertę oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także wyjaśni wszelkie wątpliwości.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *