Historia samochodu zza granicy, jak i gdzie ją sprawdzić?

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest w Polsce bardzo popularne. Najczęściej sprzedający dysponuje jedynie podstawowymi dokumentami dotyczącymi sprzedawanego pojazdu. Tymczasem sytuację, kiedy kupujący otrzymuje komplet łatwych do weryfikacji i przede wszystkim prawdziwych informacji należą niestety do rzadkości. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zatem sprawdzić historie samochodu. Jak to zrobić? Poniżej kilka praktycznych porad.

Pułapki, w które możemy wpaść sprowadzając auto zza granicy

Przede wszystkim należy z ogromną dozą nieufności traktować wszelki zapewnienia, że samochód jest w pełni sprawny. W każdym przypadku powinno się żądać przedłożenia stosownych dokumentów, potwierdzających aktualny stan techniczny pojazdu. Auto nie miało stłuczki, przekręcone liczniki czy zatajanie prawdziwego pochodzenia pojazdu to kolejne popularne kłamstwa.

Weryfikacja historii samochodu sprowadzanego zza granicy

W dużej mierze zależy to od państwa, z którego sprowadzamy dany pojazd. Niekiedy wystarczy jedynie numer rejestracyjny, aby zdobyć informacje o poprzednim właścicielu, usterkach i ich naprawach. Innym razem sprawdzenie historii może okazać się w ogóle niemożliwe. Istnieją różnego rodzaju bazy danych, które ułatwiają zdobycie interesujących nas danych. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na sprowadzenie auta z Belgii, otrzymany certyfikat Car-Pass. Dania prowadzi odrębną stronę internetową, gdzie do weryfikacji historii pojazdu wystarczy jedynie podanie numeru VIN i numeru rejestracyjnego. Również na możliwość skorzystania z darmowych baz danych online możemy liczyć, kupując samochód w Holandii. Nieco trudniej rzecz prezentuje się, jeśli chodzi o Francję. Tutaj wydawane są jedynie certyfikaty. Internetowej bazy próżno szukać także w Niemczech. Sprowadzając auto od naszych zachodnich sąsiadów, musimy żądać pisemnego potwierdzenia dokonania stosownych przeglądów. Poza informacjami, które można wyszukać w Internecie, warto każdorazowo zasięgnąć porady specjalisty i zadbać, aby przy weryfikacji historii i stanu samochodu obecny był mechanik. Samochód warto również sprawdzić w trakcie tzw. jazdy próbnej. To z pewnością nie narazi nas w późniejszym czasie na niepotrzebne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *