Długoterminowy wynajem aut dla firm – czy warto?

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm to usługa ciesząca się ogromną popularnością w wielu krajach na świecie. Również i w Polsce coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie.

Długoterminowy wynajem aut dla firm – na czym polega?

Długoterminowy wynajem samochodów jest usługą transportową dającą możliwość korzystania z pojazdu bez ponoszenia kosztów związanych z utratą wartości, serwisu, przeglądów czy ubezpieczenia. Po zakończeniu umowy samochód jest zwracany firmie, która go udostępniła. W zamian za kompleksową obsługę obowiązkiem najemcy jest uiszczanie miesięcznych rat o stałej wysokości – podobnie jak w przypadku leasingu, z tą różnicą, że przy wynajmie nie ma opcji zakupu auta po zakończeniu umowy. Omawiane rozwiązanie funkcjonuje w bardzo wielu polskich miastach, m.in. w Katowicach. Wynajem samochodów na długi termin jest usługą świadczoną przez różne firmy, np. wypożyczalnię iPanek.

Długoterminowy wynajem aut dla firm – jakie ma zalety?

Zdecydowanie największym atutem długoterminowego wynajmu samochodów jest wygoda. To prosta forma finansowania i użytkowania pojazdów przez firmy z możliwością wyboru odpowiednich modeli, w zależności od konkretnych potrzeb – od samochodów osobowych po auta dostawcze. Wypożyczalnie z reguły nie narzucają limitów, jeśli chodzi o klasę samochodu, a także ilość oraz długość wynajmów. Firma decydująca się na wzbogacenie swej floty w ten właśnie sposób nie musi wnosić żadnego wkładu własnego, ma zapewniona pełną obsługę, a stałe koszty miesięczne łatwo wkalkulować w budżet. Dużym plusem jest to, że wydatki poniesione na wynajem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Każda firma we własnym zakresie musi określić, jaka forma pozyskania samochodów jest dla niej najdogodniejsza. Leasing ma też sporo plusów, np. to, że po zakończeniu umowy najemca może kupić auto w atrakcyjnej cenie. Kluczowe znaczenie ma tu przeprowadzenie niezbędnych kalkulacji i podjęcie decyzji na podstawie możliwości finansowych danej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *