Czy niebieskie żarówki H7 są legalne?

Kierowcy lubią uatrakcyjniać wygląd swojego samochodu, a za pomocą żarówek można to zrobić szybko i łatwo. Właśnie dlatego w ostatnim czasie popularność zyskuje kolorowe oświetlenie, na przykład niebieskie żarówki H7. Te ostatnie mają jeszcze dodatkową funkcję – ich światło dość przystępnie imituje to, które rzucane jest przez reflektory ksenonowe. Chcąc niezbyt wysokim kosztem uzyskać podobny efekt, można zakupić niebieskie żarówki H7. Istnieje jednak pewien problem związany z ich legalnością. Dlaczego?

Dlaczego za żarówki można stracić dowód rejestracyjny?

Stosowane w Polsce przepisy prawa jasno mówią o tym, że po drodze może poruszać się pojazd, którego wszystkie cechy są zgodne z homologacją. To główny powód, dla którego nie powinno zmieniać się na własną rękę koloru oświetlenia ani montować żadnych rzeczy, które w homologacji nie są ujęte.

Bardzo dobrym przykładem są kolorowe kierunkowskazy. W Stanach Zjednoczonych montuje się je do każdego samochodu, jednak w Europie to pierwszy znak rozpoznawczy tego, że samochód pochodzi z rynku amerykańskiego. Dlaczego? Bo u nas takich kierunkowskazów mieć nie wolno.

Podczas kontroli policyjnej można dorobić się mandatu lub nawet stracić dowód rejestracyjny, jeśli doposażyliśmy wcześniej auto w niezgodne z homologacją akcesoria. W dużej części wynika to z bezpieczeństwa – nie zawsze to, co domontujemy, jest bezpieczne w użytkowaniu, przede wszystkim dla innych kierowców na drodze. Warto jednak wiedzieć, że istnieją w pełni legalne sposoby doposażenia samochodu w inne oświetlenie, m.in. niebieskie żarówki H7. Wystarczy kupić odpowiedni produkt.

Niebieskie żarówki H7 – jak legalnie je zamontować w samochodzie?

Jeśli zależy Ci na tym, by żarówki halogenowe w reflektorach Twojego samochodu świeciły na inny kolor, niż ten fabrycznie zamontowany, możesz zamontować kolorowe oświetlenie. Kluczem jest jednak wybór odpowiedniego produktu. Nie wszystkie kolorowe żarówki będą zgodne z homologacją europejską i za niektóre z nich możesz zostać ukarany mandatem. Ważne jest to, by mimo kolorowej żarówki, reflektor nadal rzucał jasne, białe światło. Jak to zrobić? Wybrać żarówki odpowiednich producentów.

  • Philips ColorVision – to żarówki, które występują w kilku różnych kolorach, m.in. niebieskim. Ich ogromną zaletą jest to, że podświetlają reflektor na konkretny kolor, możesz więc cieszyć się zimnym, niebieskim światłem, patrząc na swój samochód z zewnątrz. Jednak jeśli siedzisz za kierownicą, dostrzegasz białe, czyste światło, które bez zarzutu doświetla Twoją drogę. Warto wspomnieć, że te żarówki produkują o 60% więcej światła niż standardowe. Tego typu promień światła nie jest również w żaden sposób uciążliwy dla innych kierowców i nie musisz się obawiać, że policja podczas kontroli drogowej ukarze Cię mandatem lub zabierze dowód rejestracyjny Twojego samochodu.
  • Philips Masterduty Bluevision do samochodów ciężarowych i autobusów – to kolejna gratka dla tych, którzy lubią samodzielnie modyfikować wygląd swojego samochodu. Żarówka H7 tego typu ma niebieski kolor, widoczny nawet wtedy, gdy nie świeci. Jest również bardzo odporna na wstrząsy i służy bardzo długo. Istotny jest jednak przede wszystkim promień światła, jaki rzuca, ponieważ niemal idealnie imituje on promień ksenonowy. Dzięki temu kierowca widzi drogę zdecydowanie lepiej. To ważne także dla tych, którzy wybierają się w dłuższe trasy lub często jeżdżą po zmierzchu. Przy tego typu świetle oczy męczą się w o wiele mniejszym stopniu, dlatego na dłużej można zachować czujność i komfort podczas prowadzenia samochodu.

Czy warto zmieniać żarówki na niebieskie?

O ich wizualnym znaczeniu każdy kierowca powinien zdecydować samodzielnie. Dużej części zmotoryzowanych podobają się kolorowe reflektory. Ważne jest jednak ich praktyczne znaczenie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby doskonale widzieć drogę i nie męczyć przy tym wzroku, niebieskie żarówki H7 mogą być doskonałym wyborem. Decyduj się jednak na takie, które nie grożą mandatem i utratą dowodu rejestracyjnego. Dobra marka, która zwraca uwagę na homologację, to podstawa! Żarówki halogenowe Philips, Osram czy Tungsram, znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *