Co oznacza numer VIN? Gdzie go można sprawdzić za darmo?

Numer VIN to bardzo przydatna informacja, jeśli chodzi o identyfikację pojazdu, szczególnie, gdy ma się do czynienia ze starym samochodem. To jeden z najłatwiejszych sposobów pomocnych w sprawdzeniu historii auta.

Czym jest VIN?

Numer VIN to unikalny ciąg cyfr i liter, jednoznacznie wskazujący dany pojazd. Takie oznaczenie posiadają samochody osobowe, ciężarowe, motocykle czy naczepy. W ten sposób można stworzyć bazę danych, w której istnieje możliwość zapisu historii auta. Najważniejszą informacją z pewnością będzie przebieg. Dzięki temu z łatwością ustali się prawidłową ilość przejechanych kilometrów i zgodność z informacjami podanymi przez sprzedającego. Co ważne, istnieje wiele instytucji, gdzie sprawdza się historię pojazdu, całkowicie za darmo.

Jak sprawdzić VIN za darmo?

Sprawdzenie tego numeru jest koniecznym warunkiem w sytuacji, gdy zdecydowano się na kupno samochodu. Jednak, aby sprawdzić ten numer, należy go odszukać. Jest wiele miejsc, gdzie można odnaleźć ten ciąg znaków. Zdecydowanie najłatwiejszą metodą jest zaglądnięcie do dowodu rejestracyjnego. Numer VIN jest widoczny także w kilku miejscach w samochodzie. Pierwszym miejscem jest bagażnik. Numer jest wybity na blasze, która znajduje się przy kole zapasowym. Kolejnym miejscem jest podwozie. Jednak ta metoda poszukiwań jest przeważnie nieskuteczna, gdyż ten podzespół jest narażony na ciągłe działanie brudu i kurzu. Nieczystości, które zaległy w takim miejscu skutecznie utrudniają odczyt jakichkolwiek danych. Numer VIN znajduje się także pod maską, wybity na tabliczce znamionowej. Niekiedy, szczególnie w nowych samochodach, numer znajduje się na podszybiu, przez co jest i widoczny, i czytelny.

Aby uzyskać informacje powiązane z danym numerem VIN, najlepiej skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. W tym miejscu znaleźć można np. dane, czy pojazd jest ubezpieczony.

Dane o pojeździe są widoczne w bazie CEPIK. Jednak, aby sprawdzić jego historię, należy podać numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji samochodu. Jednak ciężko uzyskać dane bez zgody sprzedawcy a dane zawierają adnotację dopiero od 2014 roku wzwyż. Oczywiście, można udać się do autoryzowanego serwisu danego producenta, gdzie każdy z nich posiada pełną bazę danych, dotyczącą własnych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *